
W 1877 roku Edison stworzył fonograf, system zdolny do nagrywania i odtwarzania dźwięków. Jednak koniec XIX wieku upłynął pod znakiem industrializacji i postępu technologicznego, a obok fonografu pojawił się gramofon. Podczas gdy wynalazek Edisona pracował z cylindrem pokrytym woskiem, ten drugi ewoluował w kierunku wulkanizowanej gumowej płyty, która stała się prekursorem 10- i 12-calowych płyt.
Płyty zmieniały się pod względem wielkości i szybkości odtwarzania aż do 1948 roku, kiedy to Peter Goldark wraz z grupą naukowców z firmy Columbia wprowadził na rynek pierwszą płytę LP, nazwaną Vinylite 12″ LP, o 33 1/3 obrotów. Wtedy narodziła się płyta winylowa, jaką znamy dzisiaj.
Jak nagrywa się płytę winylową?
Proces nagrywania płyt winylowych obejmuje kilka etapów, w których eliminowane są zakłócenia dźwięku i regulowana jest głośność poszczególnych instrumentów.
Aby nagrać płytę winylową, pierwszym krokiem jest umieszczenie jej na wibrującej tokarce. Specjalna diamentowa lub szafirowa igła będzie odpowiedzialna za przeniesienie drgań instrumentów na płytę, tworząc w niej rowki o większym lub mniejszym natężeniu.
Po zakończeniu nagrywania płyta jest myta i nakładane są na nią powłoki mineralne w celu jej zabezpieczenia. Dodatkowo pierwsza kopia, zwana płytą wzorcową, zostaje poddana specjalnej obróbce, która umożliwi późniejsze skopiowanie pozostałych płyt za pomocą prasy.
Jak długo wytrzymuje płyta winylowa?
Odwieczna wojna między zwolennikami płyt winylowych i CD jest zwykle rozstrzygana przez podanie czasu życia obu tych nośników danych. Podczas gdy płyta kompaktowa wytrzymuje 15 lat w idealnym stanie, zanim zacznie się psuć, winyl wytrzymuje 100 lat w nieskazitelnym stanie.
Po 15 latach nagrywania materiał, z którego wykonane są płyty CD zaczyna ulegać reakcjom chemicznym, początkowo niewielkim, które stopniowo zniekształcają brzmienie. Z drugiej strony, płyta winylowa, która nie jest narażona na działanie wysokich temperatur czy odkształceń, przetrwa sto lat w idealnym stanie. Przeczytaj o innych powodach, przez które płyty winylowe są dziś tak popularne: https://www.after.pl/zbieranie-plyt-winylowych-dlaczego-jest-dzis-tak-popularne
Świat gramofonów i płyt winylowych wciąż żyje i ma się dobrze. W ostatniej dekadzie znacznie wzrosła liczba sprzedaży tego typu płyt. W rzeczywistości w 2019 roku sprzedano więcej płyt winylowych niż płyt kompaktowych. Ten kamień milowy nie został osiągnięty od 1986 roku.